History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Edelstein, David Norton
Born February 16, 1910, in New York, NY
Died August 19, 2000, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from Harry S Truman on November 1, 1951, to a seat vacated by Alfred C. Coxe, Jr.; nominated to the same position by Harry S Truman on January 30, 1952. Confirmed by the Senate on April 7, 1952, and received commission on April 8, 1952. Served as chief judge, 1971-1980. Assumed senior status on November 1, 1994. Service terminated on August 19, 2000, due to death.

Education:
Fordham University, B.S.
Fordham University, M.A.
Fordham University School of Law, LL.B.

Professional Career:
Private practice, New York City
Attorney, Claims Division, U.S. Department of Justice, 1944
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1945-1947
Special assistant to the Attorney General of the United States, Lands Division, 1947-1948
Assistant attorney general, Customs Division, U.S. Department of Justice, 1948-1951

 

Submit Questions About Judicial History