History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Duffy, Francis Ryan
Born June 23, 1888, in Fond du Lac, WI
Died August 16, 1979, in Milwaukee, WI

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Wisconsin
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 21, 1939, to a seat vacated by Ferdinand Alfred Geiger. Confirmed by the Senate on June 26, 1939, and received commission on June 29, 1939. Service terminated on February 2, 1949, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit
Nominated by Harry S Truman on January 13, 1949, to a seat vacated by Evan Alfred Evans. Confirmed by the Senate on January 31, 1949, and received commission on February 2, 1949. Served as chief judge, 1954-1959. Assumed senior status on June 30, 1966. Service terminated on August 16, 1979, due to death.

Education:
University of Wisconsin, B.A., 1910
University of Wisconsin Law School, LL.B., 1912

Professional Career:
Private practice, Fond du Lac, Wisconsin, 1912-1917, 1919-1933, 1939
U.S. Army, 1917-1919
U.S. senator from Wisconsin, 1933-1939
Research Collections
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History