History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Arraj, Alfred Albert
Born September 1, 1906, in Kansas City, MO
Died October 23, 1992, in Denver, CO

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Colorado
Nominated by Dwight D. Eisenhower on July 2, 1957, to a seat vacated by Jean S. Breitenstein. Confirmed by the Senate on August 5, 1957, and received commission on August 6, 1957. Served as chief judge, 1959-1976. Assumed senior status on August 31, 1976. Service terminated on October 23, 1992, due to death.

Education:
University of Colorado Law School, LL.B., 1928

Professional Career:
Private practice, Denver, Colorado, 1928-1929, 1934-1936
Private practice, Springfield, Colorado, 1929-1933, 1936-1942, 1946-1949
U.S. Army major, 1942-1946
Judge, Colorado District Court, Fifteenth Judicial District, 1949-1957

 

Submit Questions About Judicial History