History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Druffel, John H.
Born February 6, 1886, in Cincinnatti, OH
Died May 16, 1967

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Ohio
Received a recess appointment from Franklin D. Roosevelt on September 22, 1937, to a new seat authorized by 50 Stat. 805; nominated to the same position by Franklin D. Roosevelt on November 16, 1937. Confirmed by the Senate on December 8, 1937, and received commission on December 14, 1937. Assumed senior status on September 30, 1961. Service terminated on May 16, 1967, due to death.

Education:
YMCA Law School (now Northern Kentucky University, Chase College of Law), 1911

Professional Career:
Private practice, Cincinnati, Ohio, 1912-1932
Vice mayor/member of council, Cincinnati, Ohio, 1929-1932
Judge, Hamilton County [Ohio] Court of Common Pleas, 1933-1937


 

Submit Questions About Judicial History