History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Dobie, Armistead Mason
Born April 15, 1881, in Norfolk, VA
Died August 7, 1962, in Charlottesville, VA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Virginia
Nominated by Franklin D. Roosevelt on May 16, 1939, to a seat vacated by Floyd H. Roberts. Confirmed by the Senate on May 25, 1939, and received commission on June 2, 1939. Service terminated on February 8, 1940, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Received a recess appointment from Franklin D. Roosevelt on December 19, 1939, to a seat vacated by Elliott Northcutt; nominated to the same position by Franklin D. Roosevelt on January 11, 1940. Confirmed by the Senate on February 1, 1940, and received commission on February 5, 1940. Assumed senior status on February 1, 1956. Service terminated on August 7, 1962, due to death.

Education:
University of Virginia, B.A., 1901
University of Virginia, M.A., 1902
University of Virginia School of Law, LL.B., 1904

Professional Career:
Private practice, St. Louis, Missouri, 1904-1907
Adjunct professor, University of Virginia School of Law, 1907
Professor, University of Virginia School of Law, 1909-1939
U.S. Army assistant chief of staff, G2, 80th Infantry Division, 1917-1919
Dean, University of Virginia School of Law, 1932-1939

Research Collections
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History