History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Dillin, Samuel Hugh
Born June 9, 1914, in Petersburg, IN
Died March 13, 2006, in Cambridge, MA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Indiana
Nominated by John F. Kennedy on September 14, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80. Confirmed by the Senate on September 21, 1961, and received commission on September 22, 1961. Served as chief judge, 1982-1984. Assumed senior status on March 31, 1993. Service terminated on March 13, 2006, due to death.

Education:
Indiana University, A.B., 1936
Indiana University School of Law -- Bloomington (now Maurer School of Law), LL.B., 1938

Professional Career:
Private practice, Petersburg, Indiana, 1938-1942, 1946-1961
Secretary, Public Service Commission of Indiana, 1942-1943
U.S. Army captain, 1943-1946
State representative, Indiana, 1937, 1939, 1941, 1951
State senator, Indiana, 1959, 1961
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History