History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Devitt, Edward James
Born May 5, 1911, in St. Paul, MN
Died March 2, 1992, in St. Paul, MN

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Minnesota
Received a recess appointment from Dwight D. Eisenhower on December 10, 1954, to a seat vacated by Matthew M. Joyce; nominated to the same position by Dwight D. Eisenhower on January 10, 1955. Confirmed by the Senate on February 4, 1955, and received commission on February 7, 1955. 1959-1981. Assumed senior status on May 1, 1981. Service terminated on March 2, 1992, due to death.

Education:
University of North Dakota School of Law, LL.B., 1935
University of North Dakota, B.S., 1938

Professional Career:
Private practice, East Grand Forks, Minnesota, 1935-1939
Judge, Minnesota Municipal Court, 1935-1939
Assistant attorney general, State of Minnesota, 1939-1942
U.S. Naval Reserve lieutenant commander, 1942-1946
U.S. representative from Minnesota, 1947-1949
Private practice, St. Paul, Minnesota, 1949-1950
Judge, Ramsey County [Minnesota] Probate Court, 1950-1954
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History