History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Davis, David Jackson
Born October 15, 1878, in Weedowee, AL
Died December 7, 1938

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Alabama
Received a recess appointment from Franklin D. Roosevelt on December 10, 1935, to a seat vacated by William I. Grubb; nominated to the same position by Franklin D. Roosevelt on January 6, 1936. Confirmed by the Senate on January 22, 1936, and received commission on January 28, 1936. Service terminated on December 7, 1938, due to death.

Education:
Yale Law School, LL.B., 1906

Professional Career:
Private practice, Birmingham, Alabama, 1906-1935
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History