History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Davidson, Thomas Whitfield
Born September 23, 1876, in Harrison County, TX
Died January 26, 1974

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Texas
Nominated by Franklin D. Roosevelt on January 22, 1936, to a seat vacated by Edward R. Meek. Confirmed by the Senate on January 30, 1936, and received commission on February 5, 1936. Served as chief judge, 1954-1959. Assumed senior status on November 1, 1965. Service terminated on January 26, 1974, due to death.

Education:
Read law, 1903

Professional Career:
Private practice, Marshall, Texas, 1903-1907
City attorney, Marshall, Texas, 1907-1914
Private practice, Dallas, Texas, 1914-1920, 1924-1936
State senator, Texas, 1920-1922
Lieutenant governor, Texas, 1922-1924
Research Collections
Oral History
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History