History of the Federal Judiciary

  Biographical Directory of Federal Judges
Cyr, Conrad Keefe
Born December 9, 1931, in Limestone, ME
Died July 28, 2016, in Hampton, NH

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Maine
Nominated by Ronald Reagan on August 11, 1981, to a seat vacated by George J. Mitchell. Confirmed by the Senate on September 25, 1981, and received commission on September 28, 1981. Served as chief judge, 1983-1989. Service terminated on November 20, 1989, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the First Circuit
Nominated by George H.W. Bush on August 4, 1989, to a seat vacated by Frank Morey Coffin. Confirmed by the Senate on October 24, 1989, and received commission on November 20, 1989. Assumed senior status on January 31, 1997. Service terminated on July 28, 2016, due to death.

U.S. Bankruptcy Judge, District of Maine, 1973-1981

Judge, Foreign Intelligence Surveillance Court, 1987-1989

College of the Holy Cross, B.S., 1953
Yale Law School, J.D., 1956

Professional Career:
Private practice, Limestone, Maine, 1956-1959
Assistant U.S. attorney, District of Maine, 1959-1961
Private practice, Bangor, Maine, 1961-1962
Referee in bankruptcy, District of Maine, 1961-1973
Standing special master, U.S. District Court, District of Maine, 1974-1976
Chief judge, Bankruptcy Appellate Panel, District of Massachusetts, 1980-1981


Submit Questions About Judicial History