History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cox, Joseph Winston
Born October 19, 1875, in Bridle Creek, VA
Died September 9, 1939

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Nominated by Herbert Hoover on June 23, 1930, to a new seat authorized by 46 Stat. 785. Confirmed by the Senate on July 1, 1930, and received commission on July 7, 1930. Service terminated on September 9, 1939, due to death.

Education:
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.B., 1901

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1901-1930
Instructor, Georgetown University Law School, 1913-1915
Special assistant to attorney general, anti-trust and special war activities, U.S. Department of Justice, 1914-1919
Member, District Selective Service Board, 1917-1918
Regional counsel, U.S. Railroad Administration, 1919-1920
Professorial lecturer, George Washington University, 1928-1930

 

Submit Questions About Judicial History