History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cowan, Finis E.
Born 1929 in Dallas, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Texas
Nominated by Jimmy Carter on May 19, 1977, to a seat vacated by James L. Noel, Jr.. Confirmed by the Senate on June 13, 1977, and received commission on June 14, 1977. Service terminated on June 30, 1979, due to resignation.

Education:
Rice Institute (now Rice University), B.A., 1951
University of Texas School of Law, LL.B., 1956

Professional Career:
U.S. Marine Corps lieutenant, 1951-1953
Private practice, Houston, Texas, 1956-1977, 1979-

 

Submit Questions About Judicial History