History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Anderson, Thomas H.
Born June 6, 1848, in Belmont County, OH
Died October 1, 1916

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Received a recess appointment from William McKinley on April 23, 1901, to a seat vacated by Charles C. Cole; nominated to the same position by William McKinley on December 5, 1901. Confirmed by the Senate on February 4, 1902, and received commission on February 6, 1902. Service terminated on October 1, 1916, due to death.

Education:
Mount Union College

Professional Career:
High school principal, Cambridge, Ohio, 1871
Private practice, Cambridge, Ohio, 1871-1889
Minister to Bolivia, U.S. Department of State, 1889-1893
Private practice, Washington, D.C., 1893-1899
U.S. attorney for the District of Columbia, 1899-1901

 

Submit Questions About Judicial History