History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cooper, Irving Ben
Born February 7, 1902, in London, England
Died September 17, 1996, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from John F. Kennedy on October 5, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80; nominated to the same position by John F. Kennedy on January 15, 1962. Confirmed by the Senate on September 20, 1962, and received commission on September 28, 1962. Assumed senior status on February 7, 1972. Service terminated on September 17, 1996, due to death.

Education:
Washington University School of Law, LL.B., 1925

Professional Career:
Private practice, New York City, 1927-1938
Special counsel, New York City Department of Investigation, 1934-1937
Magistrate, New York City, 1938-1939
Justice, New York Court of Special Sessions, 1939-1960; chief justice, 1951-1960
Lecturer, Menninger Foundation, 1960-1961

Nominated to U.S. District Court for the Southern District of New York, September 23, 1961; no Senate vote
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History