History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cooper, Frank
Born October 1, 1869, in Glenville, NY
Died July 16, 1946, in Albany, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of New York
Nominated by Woodrow Wilson on April 29, 1920, to a new seat authorized by 40 Stat. 1156. Confirmed by the Senate on June 3, 1920, and received commission on June 3, 1920. Assumed senior status on September 30, 1941. Service terminated on July 16, 1946, due to death.

Education:
Union College, A.B., 1893
Read law, 1895
Union College, A.M., 1896

Professional Career:
Private practice, Schenectady, New York, 1895-1920
Corporation counsel, Schenectady, New York, 1910-1913, 1916, 1917, 1920
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History