History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cook, Harold Dale
Born April 14, 1924, in Guthrie, OK
Died September 22, 2008

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Oklahoma
Nominated by Gerald Ford on December 2, 1974, to a seat vacated by Luther L. Bohanon. Confirmed by the Senate on December 18, 1974, and received commission on December 20, 1974. Assumed senior status on January 1, 1992. Service terminated on September 22, 2008, due to death.

Judge, U.S. District Court, Northern District of Oklahoma
Nominated by Gerald Ford on December 2, 1974, to a seat vacated by Luther L. Bohanon. Confirmed by the Senate on December 18, 1974, and received commission on December 20, 1974. Served as chief judge, 1979-1992. Assumed senior status on January 1, 1992. Service terminated on September 22, 2008, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Oklahoma
Nominated by Gerald Ford on December 2, 1974, to a seat vacated by Luther L. Bohanon. Confirmed by the Senate on December 18, 1974, and received commission on December 20, 1974. Assumed senior status on January 1, 1992. Service terminated on September 22, 2008, due to death.

Education:
University of Oklahoma, B.S., 1949
University of Oklahoma College of Law, LL.B., 1950

Professional Career:
U.S. Army lieutenant, Air Corps, 1944-1945
U.S. Air Force Reserve, 1945-1953
Private practice, Guthrie, Oklahoma, 1950-1951
County attorney, Logan County, Oklahoma, 1951-1954
First assistant U.S. attorney, Western District of Oklahoma, 1954-1958
Private practice, Oklahoma City, Oklahoma, 1958-1963, 1965-1971
Legal counsel/advisor, Gov. Henry Bellmon, Oklahoma, 1963-1965
President/chairman of the board, Shepherd Mall State Bank, Oklahoma City, Oklahoma, 1969-1971
Director, Bureau of Hearings and Appeals, U.S. Social Security Administration, 1971-1974

 

Submit Questions About Judicial History