History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Coffin, Frank Morey
Born July 11, 1919, in Lewiston, ME
Died December 7, 2009, in Portland, ME

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the First Circuit
Nominated by Lyndon B. Johnson on September 15, 1965, to a seat vacated by John Patrick Hartigan. Confirmed by the Senate on October 1, 1965, and received commission on October 2, 1965. Served as chief judge, 1972-1983. Assumed senior status on February 1, 1989. Service terminated on December 7, 2009, due to death.

Education:
Bates College, A.B., 1940
Harvard Business School, I.A., 1943
Harvard Law School, LL.B., 1947

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant, 1943-1946
Law clerk, Hon. John D. Clifford, Jr., U.S. District Court, District of Maine, 1947-1949
Corporation counsel, Lewiston, Maine, 1949-1952
Private practice, Lewiston, Maine, 1946-1953
Private practice, Portland, Maine, 1953-1956
U.S. representative from Maine, 1957-1961
Managing director, Development Loan Fund, 1961
Deputy administrator, U.S. Agency for International Development, 1961-1964
U.S. representative to development assistance committee, Organisation for Economic Co-Operation and Development, 1964-1965

Research Collections
Bibliography
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History