History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Clifford, Nathan
Born August 18, 1803, in Rumney, NH
Died July 25, 1881, in Cornish, ME

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by James Buchanan on December 9, 1857, to a seat vacated by Benjamin R. Curtis. Confirmed by the Senate on January 12, 1858, and received commission on January 12, 1858. Service terminated on July 25, 1881, due to death.

Allotment as Circuit Justice:
First Circuit, February 15, 1858-May 1, 1881

Education:
Read law, 1827

Professional Career:
Private practice, Newfield, Maine, 1827-1830, 1843-1846
State representative, Maine, 1830-1834; speaker, 1832-1834
Attorney general, State of Maine, 1834-1838
U.S. representative from Maine, 1839-1843
Attorney General of the United States, 1846-1848
Minister to Mexico, U.S. Department of State, 1848-1849
Private practice, Portland, Maine, 1849-1857
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History