History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Clarke, Thurmond
Born June 29, 1902, in Santa Paula, CA
Died February 28, 1971

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Dwight D. Eisenhower on June 21, 1955, to a new seat authorized by 68 Stat. 8. Confirmed by the Senate on August 1, 1955, and received commission on August 3, 1955. Served as chief judge, 1966. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Central District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Served as chief judge, 1966-1970. Assumed senior status on September 1, 1970. Service terminated on February 28, 1971, due to death.

Education:
University of Southern California Law School, LL.B., 1927

Professional Career:
Deputy district attorney, Los Angeles County, California, 1927-1929
Deputy city attorney, Los Angeles, California, 1929-1932
Judge, Los Angeles [California] Municipal Court, 1932-1935
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1935-1955
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History