History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Caulfield, Barbara A.
Born December 2, 1947, in Oak Park, IL
Died November 9, 2010

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by George H.W. Bush on June 27, 1991, to a seat vacated by William W Schwarzer. Confirmed by the Senate on October 31, 1991, and received commission on November 5, 1991. Service terminated on September 16, 1994, due to resignation.

Education:
Northwestern University, B.S., 1969
Northwestern University School of Law, J.D., 1972

Professional Career:
Researcher and attorney, Chicago Law Enforcement Study Group, Northwestern University Center for Urban Affairs, 1972-1973
Supervising attorney, Northwestern University School of Law Legal Aid Clinic, 1973-74
Professor of law, University of Oregon Law School, 1974-1978
Professor of law, University of California, Hastings College of the Law, 1978-1983; academic dean, 1980-1981
Private practice, San Francisco, California, 1983-1990, 1991, 1994-2010
Lecturer in law, Stanford Law School, 1988-2010
Senior counsel, Pacific Bell, 1990-1991

 

Submit Questions About Judicial History