History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ackerman, Harold Arnold
Born February 15, 1928, in Newark, NJ
Died December 2, 2009, in West Orange, NJ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of New Jersey
Nominated by Jimmy Carter on September 28, 1979, to a seat vacated by George H. Barlow. Confirmed by the Senate on October 31, 1979, and received commission on November 2, 1979. Assumed senior status on February 15, 1994. Service terminated on December 2, 2009, due to death.

Education:
Rutgers School of Law -- Newark, LL.B., 1951

Professional Career:
Private practice, New Jersey, 1951-1954
Judge, Compensation Court of the State of New Jersey, 1955-1965
Judge, Union County [New Jersey] District Court, 1965-1970
Judge, Union County [New Jersey] Court, 1970-1973
Judge, Superior Court of New Jersey, 1973-1979; Law Division, 1973-1975; Chancery Division, General Equity, 1975-1979

 

Submit Questions About Judicial History