History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Castle, Latham
Born February 27, 1900, in Sandwich, IL
Died March 10, 1986

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit
Nominated by Dwight D. Eisenhower on February 26, 1959, to a seat vacated by Philip J. Finnegan. Confirmed by the Senate on April 29, 1959, and received commission on April 30, 1959. Served as chief judge, 1968-1970. Assumed senior status on February 28, 1970. Service terminated on March 10, 1986, due to death.

Education:
Northwestern University School of Law, LL.B., 1924

Professional Career:
U.S. Army, 1918
Private practice, Sandwich, Illinois, 1924-1925
City attorney, Sandwich, Illinois, 1925-1928
Corporation counsel, Sycamore, Illinois, 1928
State's attorney, DeKalb County, Illinois, 1928-1940
Assistant attorney general, State of Illinois, 1940-1942
Judge, DeKalb County [Illinois] Court, 1942-1952
Attorney general, State of Illinois, 1952-1959
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History