History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Carter, Oliver Jesse
Born April 7, 1911, in San Francisco, CA
Died June 14, 1976

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Received a recess appointment from Harry S Truman on September 27, 1950, to a new seat authorized by 63 Stat. 493; nominated to the same position by Harry S Truman on November 27, 1950. Confirmed by the Senate on December 13, 1950, and received commission on December 21, 1950. Served as chief judge, 1970-1976. Assumed senior status on April 7, 1976. Service terminated on June 14, 1976, due to death.

Education:
University of California, Hastings College of the Law, LL.B., 1935

Professional Career:
Private practice, Redding, California, 1936-1938, 1940-1950
Assistant district attorney, Shasta County, California, 1938-1939
State senator, California, 1941-1949

Nominated to U.S. District Court for the Northern District of California, September 1, 1950; no Senate vote
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History