History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Altimari, Frank X.
Born September 4, 1928, in Queens, NY
Died July 19, 1998, in Old Westbury, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of New York
Nominated by Ronald Reagan on November 23, 1982, to a seat vacated by Edward R. Neaher. Confirmed by the Senate on December 10, 1982, and received commission on December 10, 1982. Service terminated on December 23, 1985, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Ronald Reagan on October 23, 1985, to a seat vacated by Ellsworth Alfred Van Graafeiland. Confirmed by the Senate on December 16, 1985, and received commission on December 17, 1985. Assumed senior status on January 1, 1996. Service terminated on July 19, 1998, due to death.

Education:
St. Francis College, 1948
Brooklyn Law School, LL.B., 1951

Professional Career:
Private practice, Jamaica, New York, 1951-1965
Professor of law, St. Francis College, 1954-1963, 1972-1973
Board of Education, Westbury, New York; member, 1959-1962; attorney, 1963-1965
Judge, Nassau County [New York] District Court, 1966-1970
Nassau County [New York] Court, 1969-1973, 1981; acting judge, 1969-1970; judge, 1970-1973; administrative judge, 1973, 1981
Justice, Supreme Court of the State of New York, 1974-1982
Acting surrogate, Nassau County [New York] Surrogate's Court, 1975-1977
Supervising judge of criminal courts, Nassau County, New York, 1981
Administrative judge of all courts, Supreme Court of the State of New York, 1982
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History