History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Caffrey, Andrew Augustine
Born October 2, 1920, in Lawrence, MA
Died October 6, 1993, in West Palm Beach, FL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Massachusetts
Received a recess appointment from Dwight D. Eisenhower on October 13, 1960, to a seat vacated by William T. McCarthy; nominated to the same position by Dwight D. Eisenhower on January 10, 1961. Confirmed by the Senate on August 9, 1961, and received commission on August 16, 1961. Served as chief judge, 1972-1986. Assumed senior status on October 17, 1986. Service terminated on October 6, 1993, due to death.

Education:
College of the Holy Cross, A.B., 1941
Harvard Law School, LL.M., 1948
Boston College Law School, LL.B., 1948

Professional Career:
U.S. Army Signal Corps, Intelligence Branch, 1942-1946
Associate professor, Boston College Law School, 1948-1955
Assistant U.S. attorney, District of Massachusetts, 1955-1960; chief, Civil Division, 1955-1959; first assistant U.S. attorney, 1959-1960

Nominated to U.S. District Court for the District of Massachusetts, July 1, 1960; no Senate vote
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History