History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cadwalader, John
Born April 1, 1805, in Philadelphia, PA
Died January 26, 1879, in Philadelphia, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Pennsylvania
Nominated by James Buchanan on April 19, 1858, to a seat vacated by John D. Kane. Confirmed by the Senate on April 24, 1858, and received commission on April 24, 1858. Service terminated on January 26, 1879, due to death.

Education:
University of Pennsylvania, B.A., 1821
Read law, 1825

Professional Career:
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1825-1855
Solicitor, Bank of the United States, Philadelphia, Pennsylvania, 1830
Vice provost, Law Academy of Philadelphia, 1833-1853
Pennsylvania State Militia captain, Harrisburg, Pennsylvania, 1844
U.S. representative from Pennsylvania, 1855-1857
Research Collections
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History