History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McClelland, Charles Paul
Born December 19, 1854, in Glenluce, Scotland
Died June 6, 1944, in Dobbs Ferry, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Reassigned on May 28, 1926, to a new seat authorized by 44 Stat. 669. Served as chief judge, 1934-1939. Service terminated on September 30, 1939, due to retirement.

Member, Board of General Appraisers
Received a recess appointment from Theodore Roosevelt on August 21, 1903, to a seat vacated by James A. Jewell; nominated to the same position by Theodore Roosevelt on November 10, 1903. Confirmed by the Senate on December 7, 1903, and received commission on December 8, 1903. Service terminated on May 28, 1926, due to reassignment.

Education:
New York University School of Law, LL.B., 1882

Professional Career:
Private practice, Dobbs Ferry, New York, 1882-1902
State assemblyman, New York, 1885-1886, 1891
Deputy collector of customs, New York City, 1886-1890
State senator, New York, 1892-1893, 1903

 

Submit Questions About Judicial History