History of the Federal Judiciary

  Biographical Directory of Federal Judges
Jackson, Joseph Raymond
Born August 30, 1880, in Albany, NY
Died August 29, 1969, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Judge, U.S. Court of Customs and Patent Appeals
Nominated by Franklin D. Roosevelt on November 29, 1937, to a seat vacated by Finis J. Garrett. Confirmed by the Senate on December 9, 1937, and received commission on December 14, 1937. Assumed senior status on April 1, 1952. Service terminated on August 29, 1969, due to death.

Manhattan College, A.B., 1900
Read law, 1907

Professional Career:
Principal, Industrial School, Butte, Montana, 1903-1910
County attorney, Silver Bow County, Montana, 1917-1920
Judge, Montana District Court, Second Judicial District, 1920-1925
Commissioner, Montana Supreme Court, 1921-1922
Private practice, New York City, 1926-1934
Assistant attorney general, Customs Division, U.S. Department of Justice, New York City, 1934-1937


Submit Questions About Judicial History