History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Young, George Morley
Born December 11, 1870, in Lakelet, Canada
Died May 27, 1932, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Reassigned on May 28, 1926, to a new seat authorized by 44 Stat. 669. Served as chief judge, 1932. Service terminated on May 27, 1932, due to death.

Member, Board of General Appraisers
Nominated by Calvin Coolidge on May 19, 1924, to a seat vacated by Eugene G. Hay. Confirmed by the Senate on May 23, 1924, and received commission on May 24, 1924. Service terminated on May 28, 1926, due to reassignment.

Education:
University of Minnesota Law School, LL.B., 1894

Professional Career:
Private practice, Valley City, North Dakota, 1894-1900
Alderman, Valley City, North Dakota, 1898-1899
State representative, North Dakota, 1900-1902
State senator and senate president pro tem, North Dakota, 1904-1908
U.S. representative from North Dakota, 1913-1924

 

Submit Questions About Judicial History