History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Wilson, David John
Born October 27, 1887, in Midway, UT
Died April 23, 1976, in Salt Lake City, UT

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Dwight D. Eisenhower on July 7, 1954, to a seat vacated by William P. Cole. Confirmed by the Senate on July 24, 1954, and received commission on July 26, 1954. Assumed senior status on April 1, 1966. Service terminated on April 23, 1976, due to death.

Education:
Brigham Young University, B.S., 1914
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, J.D., 1919

Professional Career:
Private practice, Ogden, Utah, 1919-1954
County attorney, Weber County, Utah, 1920-1925
District attorney, Ogden, Utah, 1928-1933

 

Submit Questions About Judicial History