History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Oliver, Webster J.
Born January 14, 1888, in Brooklyn, NY
Died November 16, 1969, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 11, 1940, to a seat vacated by Charles P. McClelland. Confirmed by the Senate on June 18, 1940, and received commission on June 24, 1940. Served as chief judge, 1940-1965. Assumed senior status on June 24, 1967. Service terminated on November 16, 1969, due to death.

Education:
Brooklyn Law School, LL.B., 1911

Professional Career:
Private practice, 1912-1917, 1919-1935
U.S. Army captain, Ordnance Corps, 1917-1919
Customs Division, U.S. Department of Justice, New York City, 1935-1940; special attorney, 1935-1938; assistant attorney general, 1938-1940

 

Submit Questions About Judicial History