History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Lawrence, Charles Drummond
Born August 5, 1878, in North Yarmouth, ME
Died February 12, 1975, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Franklin D. Roosevelt on February 1, 1943, to a seat vacated by Frederick W. Dallinger. Confirmed by the Senate on February 18, 1943, and received commission on February 22, 1943. Assumed senior status on March 31, 1965. Service terminated on February 12, 1975, due to death.

Education:
New York Law School, LL.B., 1902
New York University School of Law, LL.M., 1905

Professional Career:
Law clerk, Board of General Appraisers, 1899-1903
Assistant counsel, U.S. Department of the Treasury, New York City, 1903-1907
Assistant solicitor of customs, U.S. Customs Bureau, New York City, 1907-1910
Customs Division, U.S. Department of Justice, New York City, 1910-1943; special attorney, 1910-1925; assistant attorney general for customs, 1925-1934; special assistant to the Attorney General of the United States, 1934-1943

 

Submit Questions About Judicial History