History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Howell, William Barberie
Born July 5, 1865, in Freehold, NJ
Died April 4, 1927

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Reassigned on May 28, 1926, to a new seat authorized by 44 Stat. 669. Served as chief judge, 1926-1927. Service terminated on April 4, 1927, due to death.

Member, Board of General Appraisers
Nominated by William McKinley on February 8, 1899, to a seat vacated by George H. Sharpe. Confirmed by the Senate on February 20, 1899, and received commission on February 24, 1899. Served as chief judge, 1925-1926. Service terminated on May 28, 1926, due to reassignment.

Education:
Spencerian Business College, 1882
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.B., 1889
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.M., 1890

Professional Career:
Clerk and private secretary, U.S. Department of the Treasury, 1882-1897
Assistant secretary of the treasury, 1897-1899

 

Submit Questions About Judicial History