History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Durfee, James Randall
Born November 3, 1897, in Oshkosh, WI
Died October 29, 1977, in Bethesda, MD

Federal Judicial Service:
Judge, Court of Claims
Nominated by Dwight D. Eisenhower on January 11, 1960, to a seat vacated by Benjamin H. Littleton. Confirmed by the Senate on April 20, 1960, and received commission on April 22, 1960. Assumed senior status on January 6, 1972. Service terminated on October 29, 1977, due to death.

Education:
Marquette University Law School, LL.B., 1926

Professional Career:
U.S. Army, 1917-1919
Private practice, Antigo, Wisconsin, 1926-1951
District attorney, Langlade County, Wisconsin, 1928-1932
Commissioner, Wisconsin Circuit Court, Tenth Judicial Circuit, 1934-1950
Member, Wisconsin State Public Service Commission, 1951-1956; chairman, 1953-1956
Chairman, Civil Aeronautics Board, 1956-1960

 

Submit Questions About Judicial History