History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Re, Edward Domenic
Born October 14, 1920, in Santa Marina Salina, Italy
Died September 17, 2006, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Lyndon B. Johnson on September 12, 1968, to a seat vacated by Lindley G. Beckworth. Confirmed by the Senate on October 2, 1968, and received commission on October 4, 1968. Served as chief judge, 1977-1980. Service terminated on November 1, 1980, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of International Trade
Reassigned on November 1, 1980, to a new seat authorized by 94 Stat. 1727. Served as chief judge, 1980-1991. Service terminated on April 30, 1991, due to retirement.

Education:
St. John`s University, School of Commerce, B.S., 1941
St. John`s University School of Law, LL.B., 1943
New York University School of Law, J.S.D., 1950

Professional Career:
U.S. Air Force lieutenant, 1943-1947
Faculty, St. John's University School of Law, 1947-2004; professor of law, 1947-1969, 1980-2004; adjunct professor of law, 1969-1980
Professor of law, Pratt Institute, 1947-1948
Hearing officer, U.S. Department of Justice, 1956-1961
Member, New York City Board of Higher Education, 1958-1969
Chairman, Foreign Claims Settlement Commission, U.S. Department of Justice, 1961-1968
Visiting professor of law, Georgetown University, 1962-1967
Assistant secretary of state for education and cultural affairs, U.S. Department of State, 1968-1969
Adjunct and visiting professor of law, New York Law School, 1972-1990

 

Submit Questions About Judicial History