History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Rao, Paul Peter
Born June 15, 1899, in Prizzi, Italy
Died November 30, 1988, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Received a recess appointment from Harry S Truman on June 22, 1948, to a seat vacated by David H. Kincheloe; nominated to the same position by Harry S Truman on January 13, 1949. Confirmed by the Senate on January 31, 1949, and received commission on February 2, 1949. Served as chief judge, 1965-1971. Service terminated on November 1, 1980, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of International Trade
Reassigned on November 1, 1980, to a new seat authorized by 94 Stat. 1727. Service terminated on November 30, 1988, due to death.

Education:
Fordham University School of Law, LL.B., 1923

Professional Career:
U.S. Navy, 1917-1919
Assistant district attorney, New York County, New York, 1925-1927
Private practice, 1927-1941
Candidate for Supreme Court of the State of New York, 1941
Assistant attorney general in charge of customs, U.S. Department of Justice, 1941-1948

Nominated to U.S. Customs Court, May 3, 1948; no Senate vote
Nominated to U.S. Customs Court, July 29, 1948; no Senate vote

 

Submit Questions About Judicial History