History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Landis, Frederick
Born January 17, 1912, in Logansport, IN
Died March 1, 1990, in Carmel, IN

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Lyndon B. Johnson on October 6, 1965, to a seat vacated by Charles D. Lawrence. Confirmed by the Senate on October 15, 1965, and received commission on October 16, 1965. Service terminated on November 1, 1980, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of International Trade
Reassigned on November 1, 1980, to a new seat authorized by 94 Stat. 1727. Assumed senior status on December 31, 1983. Service terminated on March 1, 1990, due to death.

Education:
Indiana University, A.B., 1932
Indiana University School of Law -- Bloomington (now Maurer School of Law), LL.B., 1934

Professional Career:
Private practice, Logansport, Indiana, 1935-1955
Deputy prosecutor, Twenty-Ninth Judicial District, Indiana, 1935-1936
Prosecutor, Twenty-Ninth Judicial District, Indiana, 1938-1940
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1942-1946
State representative, Indiana, 1950-1952
State senator, Indiana, 1952-1955
Justice, Indiana Supreme Court, 1955-1965

 

Submit Questions About Judicial History