History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
DiCarlo, Dominick L.
Born March 11, 1928, in Brooklyn, NY
Died April 27, 1999, in Manhattan, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of International Trade
Nominated by Ronald Reagan on May 25, 1984, to a seat vacated by Bernard Newman. Confirmed by the Senate on June 8, 1984, and received commission on June 11, 1984. Served as chief judge, 1991-1996. Assumed senior status on October 31, 1996. Service terminated on April 27, 1999, due to death.

Education:
St. John`s University, B.A., 1950
St. John`s University School of Law, LL.B., 1953
New York University School of Law, LL.M., 1957

Professional Career:
Assistant U.S. attorney, Eastern District of New York, 1959-1962
Counsel to minority leaders, New York City Council, 1962-1965
State assemblyman, New York, 1965-1981; deputy minority leader, 1975-1978
Assistant secretary of state, Bureau of International Narcotics Matters, 1981-1984
Representative, U.S. Commission on Narcotic Drugs of the Economic and Social Council of the United Nations, 1982-1984

 

Submit Questions About Judicial History