History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Boe, Nils Andreas
Born September 10, 1913, in Baltic, SD
Died July 30, 1992, in Sioux Falls, SD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Customs Court
Nominated by Richard M. Nixon on July 28, 1971, to a seat vacated by Samuel M. Rosenstein. Confirmed by the Senate on August 6, 1971, and received commission on August 10, 1971. Served as chief judge, 1971-1977. Service terminated on November 1, 1980, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of International Trade
Reassigned on November 1, 1980, to a new seat authorized by 94 Stat. 1727. Assumed senior status on April 30, 1984. Service terminated on July 30, 1992, due to death.

Education:
University of Wisconsin, A.B., 1935
University of Wisconsin Law School, LL.B., 1937

Professional Career:
State's Attorney's Office, Minnehaha County, South Dakota, 1937-1942; special investigator, 1937-1940; deputy state's attorney, 1941-1942
U.S. Navy lieutenant senior grade, 1942-1946
Private practice, Sioux Falls, South Dakota, 1946-1965
State representative, South Dakota, 1951-1959
Lieutenant governor, South Dakota, 1963-1965
Governor, South Dakota, 1965-1969
Assistant director, U.S. Office of Emergency Preparedness, 1969-1971
Director, U.S. Office of Intergovernmental Relations, 1969-1971
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History