History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Buchmeyer, Jerry
Born September 5, 1933, in Overton, TX
Died September 21, 2009, in San Marcos, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Texas
Nominated by Jimmy Carter on August 3, 1979, to a seat vacated by William M. Taylor, Jr.. Confirmed by the Senate on October 4, 1979, and received commission on October 5, 1979. Served as chief judge, 1995-2001. Assumed senior status on September 5, 2003. Service terminated on September 21, 2009, due to death.

Education:
Kilgore Junior College, B.S., 1953
University of Texas, B.A., 1955
University of Texas School of Law, LL.B., 1957

Professional Career:
Private practice, Dallas, Texas, 1958-1979
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History