History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Dunlop, James
Born March 28, 1793, in Georgetown, MD
Died May 6, 1872, in Georgetown, DC

Federal Judicial Service:
Judge, Circuit Court of the District of Columbia
Received a recess appointment from James K. Polk on October 3, 1845, to a seat vacated by Buckner Thruston; nominated to the same position by James K. Polk on December 23, 1845. Confirmed by the Senate on February 3, 1846, and received commission on February 3, 1846. Service terminated on November 27, 1855, due to appointment to another judicial position.

Chief Judge, Circuit Court of the District of Columbia
Received a recess appointment from Franklin Pierce on November 27, 1855, to a seat vacated by William Cranch; nominated to the same position by Franklin Pierce on December 3, 1855. Confirmed by the Senate on December 7, 1855, and received commission on December 7, 1855. Service terminated on March 3, 1863, due to abolition of the court.

Education:
Read law
College of New Jersey (now Princeton University), A.B., 1811

Professional Career:
Private practice, Georgetown, D.C., 1863-1872
Secretary, Corporation of Georgetown, D.C., -1838
Judge, Criminal Court of the District of Columbia, 1838-1845

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History