History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Clabaugh, Harry M.
Born July 16, 1856, in Cumberland, MD
Died March 6, 1914, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Nominated by William McKinley on February 21, 1899, to a seat vacated by Louis Emory McComas. Confirmed by the Senate on March 2, 1899, and received commission on March 2, 1899. Service terminated on May 1, 1903, due to appointment to another judicial position.

Chief Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Received a recess appointment from Theodore Roosevelt on April 1, 1903, to a seat vacated by Edward F. Bingham; nominated to the same position by Theodore Roosevelt on November 10, 1903. Confirmed by the Senate on November 16, 1903, and received commission on November 16, 1903. Service terminated on March 6, 1914, due to death.

Education:
University of Maryland School of Law, LL.B., 1878

Professional Career:
Private practice, Baltimore, Maryland, 1878-1880
Private practice, Carroll County, Maryland, 1880-1904
Chairman, Maryland Republican State Central Committee, 1891-1899
Attorney general, State of Maryland, 1895-1904

 

Submit Questions About Judicial History