History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Broomfield, Robert Cameron
Born June 18, 1933, in Detroit, MI
Died July 10, 2014, in Phoenix, AZ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Arizona
Nominated by Ronald Reagan on May 15, 1985, to a new seat authorized by 71 Stat. 586. Confirmed by the Senate on July 10, 1985, and received commission on July 11, 1985. Served as chief judge, 1994-1999. Assumed senior status on August 12, 1999. Service terminated on July 10, 2014, due to death.

Education:
Pennsylvania State University, B.S., 1955
University of Arizona College of Law, LL.B., 1961

Professional Career:
U.S. Air Force lieutenant, 1955-1958
U.S. Air Force Reserve captain, 1961-1972
Clerk/bailiff, Hon. Jack D. H. Hays, Superior Court of Arizona, 1961-1962
Private practice, Phoenix, Arizona, 1962-1970
Judge, Superior Court of Arizona, 1971-1985; presiding judge, Juvenile Division, 1972-1974; presiding judge, 1974-1985

 

Submit Questions About Judicial History