History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Friedman, Daniel Mortimer
Born February 8, 1916, in New York, NY
Died July 6, 2011, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Chief Judge, Court of Claims
Nominated by Jimmy Carter on March 22, 1978, to a seat vacated by Wilson Cowen. Confirmed by the Senate on May 17, 1978, and received commission on May 19, 1978. Service terminated on September 30, 1982, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Reassigned on October 1, 1982, to a new seat authorized by 96 Stat. 25. Assumed senior status on November 1, 1989. Service terminated on July 6, 2011, due to death.

Education:
Columbia University, A.B., 1937
Columbia Law School, LL.B., 1940

Professional Career:
Private practice, New York City, 1940-1942
Attorney, U.S. Securities and Exchange Commission, Philadelphia, Pennsylvania, and Washington, D.C., 1942, 1946-1951
U.S. Army, 1942-1946
Assistant chief, Appellate Section, Antitrust Divison, U.S. Department of Justice, 1951-1959
Office of the Solicitor General, U.S. Department of Justice, 1959-1978; assistant to the solicitor general, 1959-1962; second assistant to the solicitor general, 1962-1968; first deputy solicitor general, 1968-1978; acting solicitor general, 1977

 

Submit Questions About Judicial History