History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Kashiwa, Shiro
Born October 24, 1912, in Kohala, HI
Died March 13, 1998, in Honolulu, HI

Federal Judicial Service:
Judge, Court of Claims
Nominated by Richard M. Nixon on November 30, 1971, to a seat vacated by James R. Durfee. Confirmed by the Senate on December 2, 1971, and received commission on January 3, 1972. Service terminated on September 30, 1982, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Reassigned on October 1, 1982, to a new seat authorized by 96 Stat. 25. Service terminated on January 7, 1986, due to retirement.

Education:
University of Michigan, B.S., 1935
University of Michigan Law School, J.D., 1936

Professional Career:
Private practice, Honolulu, Hawaii, 1937-1959, 1963-1969
Attorney general, State of Hawaii, 1959-1963
Assistant attorney general, Land and Natural Resources Division, U.S. Department of Justice, 1969-1972

 

Submit Questions About Judicial History