History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Davis, Oscar Hirsh
Born February 27, 1914, in New York, NY
Died June 19, 1988, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, Court of Claims
Nominated by John F. Kennedy on January 31, 1962, to a seat vacated by Joseph W. Madden. Confirmed by the Senate on April 11, 1962, and received commission on April 12, 1962. Service terminated on September 30, 1982, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Reassigned on October 1, 1982, to a new seat authorized by 96 Stat. 25. Service terminated on June 19, 1988, due to death.

Education:
Harvard University, A.B., 1934
Columbia Law School, LL.B., 1937

Professional Career:
Private practice, New York City, 1937-1939
Attorney, Claims Division, U.S. Department of Justice, 1939-1942
U.S. Army captain, Air Corps, 1942-1946
Attorney, Civil Division, U.S. Department of Justice, 1946-1948
Assistant to the solicitor general, U.S. Department of Justice, 1950-1962; second assistant, 1950-1954; first assistant, 1954-1962

 

Submit Questions About Judicial History