History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Cowen, Arnold Wilson
Born December 20, 1905, in Norse, TX
Died October 28, 2007, in Charlottesville, VA

Federal Judicial Service:
Chief Judge, Court of Claims
Nominated by Lyndon B. Johnson on June 16, 1964, to a seat vacated by John Marvin Jones. Confirmed by the Senate on July 2, 1964, and received commission on July 8, 1964. Assumed senior status on March 1, 1977. Service terminated on September 30, 1982, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Reassigned on October 1, 1982, to a new seat authorized by 96 Stat. 25. Service terminated on October 28, 2007, due to death.

Education:
University of Texas School of Law, LL.B., 1928

Professional Career:
Private practice, Dalhart, Texas, 1928-1934
Judge, Dallam County [Texas] Court, 1935-1938
Farm Security Administration, U.S. Department of Agriculture, 1938-1942; Texas state director, 1938-1939; associate division director, 1939-1940; region 12 director, 1940-1942
Assistant administrator, U.S. War Food Administration, 1943-1945
Special assistant to the Secretary of Agriculture, 1945
Commissioner, U.S. Court of Claims, 1942-1943, 1945-1959; chief commissioner, 1959-1964

 

Submit Questions About Judicial History