History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Swinford, Mac
Born December 23, 1899, in Cynthiana, KY
Died February 3, 1975

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Kentucky
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 19, 1937, to a new seat authorized by 49 Stat. 1806. Confirmed by the Senate on August 20, 1937, and received commission on August 21, 1937. Service terminated on February 3, 1975, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Kentucky
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 19, 1937, to a new seat authorized by 49 Stat. 1806. Confirmed by the Senate on August 20, 1937, and received commission on August 21, 1937. Served as chief judge, 1963-1969. Service terminated on February 3, 1975, due to death.

Education:
University of Virginia
Read law, 1922
University of Virginia School of Law, 1925

Professional Career:
Private practice, Cynthiana, Kentucky, 1922-1933
State representative, Kentucky, 1926-1929
U.S. attorney for the Eastern District of Kentucky, 1933-1937

Oral History

 

Submit Questions About Judicial History