History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Wright, Daniel Thew
Born September 24, 1864, in Riverside, OH
Died November 18, 1943, in Fenwick, MD

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Nominated by Theodore Roosevelt on November 10, 1903, to a seat vacated by Alexander B. Hagner. Confirmed by the Senate on November 17, 1903, and received commission on November 17, 1903. Service terminated on November 15, 1914, due to resignation.

Education:
Cincinnati Law School (now University of Cincinnati College of Law), LL.B., 1887

Professional Career:
Private practice, Cincinnati, Ohio, 1887-
Village solicitor, Riverside, Ohio, 1888-1890
Mayor, Riverside, Ohio, 1890-1893
Assistant prosecutor, Hamilton County, Ohio, 1888-1893; second assistant, 1888-1890; first assistant, 1890-1893
Judge, Hamilton County [Ohio] Court of Common Pleas, 1893-1898
Adjunct professor, Georgetown University Law School
Private practice, Washington, D.C., 1914-1937
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History