History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Wood, Harlington Jr.
Born April 17, 1920, in Springfield, IL
Died December 29, 2008, in Petersburg, IL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Illinois
Nominated by Richard M. Nixon on May 11, 1973, to a seat vacated by Omer Poos. Confirmed by the Senate on July 13, 1973, and received commission on July 18, 1973. Service terminated on May 28, 1976, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit
Nominated by Gerald Ford on April 14, 1976, to a seat vacated by John Paul Stevens. Confirmed by the Senate on May 6, 1976, and received commission on May 7, 1976. Assumed senior status on January 15, 1992. Service terminated on December 29, 2008, due to death.

Education:
University of Illinois, A.B., 1942
University of Illinois College of Law, J.D., 1948

Professional Career:
U.S. Army major, 1942-1946
Private practice, Springfield, Illinois, 1948-1958, 1961-1969
U.S. attorney for the Southern District of Illinois, 1958-1961
U.S. Department of Justice, 1969-1973; executive head of U.S. attorneys, 1969-1970; associate deputy attorney general, 1970-1972; assistant attorney general, Civil Division, 1972-1973

Oral History
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History